Legendární trenér Ditka nesouhlasí s pokleknutím během hymny. "Je to rasista," oponuje známý sportovní agent

Legendární trenér Ditka nesouhlasí s pokleknutím během hymny. "Je to rasista," oponuje známý sportovní agent Mike Ditka | zdroj: NFL.com

Mike Ditka je trenér ze staré školy a svými nepopulárními názory přilil olej do ohně a rozdmýchal další debatu o protestech v amerických profesionálních soutěžích.

Legendární trenér Chicaga Bears a člen síně slávy amerického fotbalu Mike Ditka tvrdí, že sportovci, kteří protestují během národní hymny, by měli “vypadnout z naší země”. Vítěz Super Bowlu nyní pracuje jako komisař ženské asociace amerického fotbalu a hráčky od podobných protestů odrazuje. 

Ditka připustil, že nemá pravomoc zakázat klečení, ale dal jasně najevo, že “nechce slyšet nic z toho svinstva” když dojde na protesty. 

“Kdyby to záleželo na mně, tak bych to zakázal. Pokud nechcete respektovat naši hymnu, koukejte odsud vypadnout. Takový je můj názor,” prohlásil jeden z nejlepších koučů fotbalové historie. 

“Jsem staromódní, budu říkat, co cítím. Myslím, že existuje způsob jakým protestovat a jakým ne. Protestujete proti vlajce a proti zemi, která vám dala příležitost živit se profesionálním sportem. Takže nechci slyšet žádné kecy.” 

Protesty během národní hymny začali v NFL před čtyřmi lety, kdy quarterback San Francisca 49ers Colin Kaepernick začal klečet, aby upozornil na rasismus a policejní brutalitu. Kaepernick byl z NFL vyhozen, ale v protestech pokračovali stovky sportovců napříč sportovními odvětvími. 

Ditka za své výroky sklidil okamžitou kritiku. Sportovní agent David Mulugheta vydal ostré prohlášení:

“Ditka není rasistou proto, že tvrdí, že mají hráči při hymně stát, je to kvůli jeho rasovému přesvědčení. Uvádí, že za posledních 100 let nedošlo k žádnému útlaku a přitom rasová segregace skončila před méně než 55 lety. Takže ano, je to rasista!” 

Svůj názor sdělil i bývalý trenér basketbalového týmu Detroit Pistons Stan Van Gundy, který na Twitter napsal: “Co bychom měli dělat s těmi, kteří nerespektují ústavu, která říká, že máme práva na svobodu projevu a shromažďování?” 

Zdroje:
www.dailymail.co.uk