Sponzoři tlačí na vedení Redskins, aby změnilo rasistický název

Sponzoři tlačí na vedení Redskins, aby změnilo rasistický název Washington Redskins | zdroj: redskins.com

Napjatá situace ve USA nahrává aktivistům a bojovníkům za lidská práva. Dočkáme se změny názvu? 

Po velkém tlaku investorů požádala společnost FedEx organizaci Washington Redskins o změnu klubového názvu. Připojila se k dalším světovým značkám, jako je Nike či Pepsi, kterým se nelíbí dlouholetý název slavné franšízy. 

“Sdělili jsme týmu ve Washingtonu naši žádost, aby změnili klubový název,” zní oficiální prohlášení společnosti FedEx. 

FedEx zaplatilo v roce 1999 205 milionů dolarů za práva na pojmenování stadionu v hlavním městě Spojených států. Dle dostupných informací skupina více než 80 investorů požádala společnosti FedEx, Pepsi a Nike, aby přerušily obchodní vztahy s Washingtonem, dokud tým nezmění kontroverzní názor. 

Zakladatel společnosti Frederick Smith je také vlastníkem akcií Redskins.  

Majitel Redskins Daniel Snyder v roce 2013 prohlásil: 

“Jméno nikdy nezměníme. Nikdy! Na to můžete vzít jed.”

O rok později prohlášení zmírnil:

“Jde o historický název a já bych byl rád, kdyby lidé pochopili, že jméno ve skutečnosti dělá čest původním obyvatelům.” 

Nike odstranil z online obchodu produkty Washingtonu Redskins

Americký oděvní gigant obléká kluby NFL dlouhé roky a vyvíjí velký tlak na vedení Redskins. Zdá se, že nadnárodní společnost odstranila ze svého e-shopu produkty Redskins.

Redskins dlouhé roky jednají o výstavbě nového moderního stadionu. Jednání se však zasekla na mrtvém bodě, protože ani městské radě se nelíbí jméno klubu. Náměstek primátora Washingtonu D. C. John Falcichio řekl: 

"Pokud chce klub dál hrát v hlavním městě, musí jednoznačně změnit svůj kontroverzní název."

Klubová přezdívka je dlouhé roky považována za rasistickou, protože uráží původní obyvatele Ameriky. Protest podala i organizace spojující původní americké kmeny. Když přidáme velký tlak od miliardových společností, dá se očekávat, že název Redskins jednou opravdu zmizí ze světa NFL.