Kapitánka univerzitního plaveckého týmu zachránila 3 lidi z rozbouřeného jezera

Kapitánka univerzitního plaveckého týmu zachránila 3 lidi z rozbouřeného jezera USA National Championships | zdroj: Profimedia

Marena Kouba se stala americkou hrdinkou. Studentka univerzity St. Cloud prokázala odvahu a srdce na správném místě. Z Hořejšího jezera vytáhla dvě děti a jednoho dospělého.

Kapitánka plaveckého týmu univerzity St. Cloud State Marena Kouba během nedělního odpočinku na břehu Michiganského jezera zaslechla volání o pomoc. Ani na vteřinu neváhala a zachránila tři lidské životy. 

Jednadvacetiletá plavkyně plavala téměř 180 metrů k dvěma dětem a jednomu dospělému, kteří bojovali se silným proudem. Kouba bez větších problémů dokázala všechny tři osoby bezpečně dostat na dalekou pláž. 

Studentka slavné univerzity k situaci prohlásila:

“Nemohla jsme tam jen tak stát a sledovat co se stalo. Okamžitě jsem se vrhla do vody a začala plavat. Ti plavci od sebe byli vzdáleni nějakých 10 metrů, takže jsme pro ně doplavala, spojila se s nimi, jednou rukou jsem zkoušela plavat a kopala oběma nohama.”

“Kdybych pouze čekala až přijede pobřežní hlídka, tak by to ti lidé pravděpodobně nepřežili a já bych nemohla žít sama se sebou,” říká pokorně hrdinná zachránkyně.

Marenin přítel Dayton Nash zůstal na břehu a hledal zdravotnickou pomoc. Později uvedl, že mu policie sdělila informaci o čtyřiceti lidech, kteří potřebovali zachránit během posledních 14 dnů, kdy na jezeře panovaly špatné podmínky, zahrnující silný vítr a vysoké vlny. 

“Kdyby nešla do vody, nezvládli by to. Když plavali ke břehu, chlapec se jí zeptal, jestli tam umře. Musela mu říct, že bude v pořádku,” popsal situaci Dayton Nash.

Kouba před nástupem na St. Cloud State získala All-State vyznamenání na střední škole v Minnesotě v závodech na 200 metrů motýlkem a 400 metrů volný stylem. 

Trenér plaveckého univerzitního týmu Jeff Hegle svou svěřenkyni veřejně pochválil:

“Ani na vteřinu nezaváhala. Nemyslela na sebe a věděla, že musí pomoci člověku v nouzi. Všem ukázala, co znamená být kapitánkou a vůdkyní celého týmu.”

Kouba původně neplánovala přestup do St. Cloud a nyní je ráda, že její rozhodnutí pomohlo zachránit tři lidské životy.